This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Archive from Marzec, 2014
mar 19, 2014 - Pod basenem    No Comments

Wstępniak

Witamy po dłuższej przerwie w nowym numerze „Sikorskiego”. Poprzedni numer  z powodu problemów technicznych ukazał się tylko w wersji elektronicznej i można go odnaleźć i przeczytać na stronie internetowej naszej szkoły. Każdy, kto sądzi, że gazetka mogłaby być lepsza i ciekawsza proszony jest o jej współtworzenie. Wszystkie pomysły mile widziane. Proszę zgłaszać się do opiekunki redakcji – p. W. Panasiuk (sala 203).

mar 19, 2014 - Pod basenem    No Comments

Kulturze obojętni?

Kulturze obojętni? Jak dobrze wiadomo, nasza szkoła słynie głównie z klas mundurowych. To wspaniale, że młodzież może pobawić się w musztrę i w bieganie z karabinami, ale czy szum wokół tych nowych profili nie sprawił, że powoli przestajemy rozwijać się kulturalnie?

Jakiś czas temu Pani Oleksy zorganizowała wyjście do teatru na spektakl pt. „Tango”. Gdy pytałam osoby z mojej klasy o to, czy pójdą, słyszałam najczęściej odpowiedzi typu: „Przepadną tylko dwie lekcje? Eee, nie opłaca się”, „Szkoda mi kasy.”, „Pewnie będzie nudne.”. Zmartwił mnie ten fakt i nieco zażenował, bo ostatecznie z mojej klasy razem ze mną poszły… dwie osoby. Młodzi ludzie częściej powinni obcować z kulturą i sztuką, bo z czasem w ich oczach to wszystko traci na wartości i na wieść o wycieczce do teatru, czy muzeum, zamiast euforii okazują swe niezadowolenie.
Dobrym sposobem na rozwinięcie młodzieży w strefie muzycznej był koncert zespołu Power Train. Oprócz porządnej dawki naprawdę dobrej muzyki, wokalista i gitarzysta – Wiesław Gałczyński dał wszystkim lekcję historii bluesa. Tak przy okazji, to ekipa radiowęzła mogłaby od czasu do czasu puszczać tego typu kawałki, urozmaicając swą stałą play listę.
No ale oprócz wspomnianych wydarzeń, to w naszej szkole nie dzieje się nic związanego z kulturą. Co z zespołem muzycznym? Wciąż prężnie zmienia swój skład, ale raczej nie zaszczyca nas swoją muzyką zbyt często. Pani Kawa prowadzi kółko teatralne, które w tym roku nie było jeszcze aktywne oraz chór mający za sobą dopiero jeden występ. Myślę, że to wina wyłącznie nas- uczniów. Brak nam chęci, brak nam pasji. Nie wiem, co mogłoby temu zaradzić. Może jakiś konkurs z atrakcyjnymi nagrodami? Przecież z większości jesteśmy materialistami. Nauczyciele, musicie nas jakoś podejść.
~Grażyna

mar 19, 2014 - Pod basenem    No Comments

Witanie wiosny

 Już niebawem nadejdzie, przez wielu ludzi wyczekiwany – pierwszy dzień wiosny. Pora roku, w której przyroda budzi się do życia: słońce rozbudza nas każdego dnia; zaczyna otaczać nas piękna zieleń; ptaki wyśpiewują wesołe melodie. Dni powoli stają się dłuższe, a my mamy więcej energii do nauki i zabawy.
Z witaniem wiosny 21 marca, wiąże się wiele obrządków i tradycyjnych czynności, które różnią się od siebie na całym świecie. U nas, w Polsce, najbardziej popularne i powszechnie znane jest topienie Marzanny. Ten zwyczaj narodził się w XV wieku i obchodzono go najczęściej w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Marzanna, na Śląsku nazywana także między innymi – Moreną, a na Podhalu i w Wielkopolsce – Śmiertką, symbolizowała przede wszystkim śmierć i choroby, a jej topienie miało odgonić wszelkie nieszczęścia i przywołać wiosnę. Kukła była doprowadzana do każdego domu w okolicy, co miało wypędzić z nich zło. Towarzyszyła temu pieśń, a następnie rytualne niszczenie kukły. Topienie jej wiąże się, również obecnie, z wieloma przesądami: „nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku.”
Jednym z najradośniejszych i najbardziej kolorowych świąt jest Holi – obchodzone w Indiach, na przełomie lutego i marca. Nazywany jest też Festiwalem Kolorów, rozprzestrzenił się po całym świecie i spotykany jest także w Polsce. Elementem tego zwyczaju jest obsypywanie się kolorowymi proszkami, co symbolizuje pożegnanie zimy i przywitanie ciepłej wiosny. Towarzyszą temu tańce, śpiewy oraz wiele zabawy i radości.
Innym ciekawym zwyczajem witania wiosny jest tzw. święto Baby Marty obchodzone w Bułgarii.
1 marca Bułgarzy obdarowują się białymi i czerwonymi amuletami, tzw. „martenicami”, które symbolizują czystość duszy oraz życie i zdrowie. Mogą to być laleczki lub wstążki, które mają za zadanie „odpędzić” złośliwą Babę Martę, czyli przedłużającą się zimę, a powitać nadchodzącą wiosnę. Martenice sięgają tradycją 681 roku, kiedy powstało państwo bułgarskie.
Przeglądając historie różnych zakątków świata można natrafić na wiele ciekawych tradycji, również tych związanych z nadejściem wiosny. Nic dziwnego, że wiosnę wita się tak hucznie – symbolizuje ona początek nowego życia, a cieplejsza pogoda sprawia, że mamy lepszy nastrój.
Małgorzata Kułaga, II c
źródła: internet oraz książka Barbary Ogrodowskiej pt. „Krągły rok”

mar 19, 2014 - Pod basenem    No Comments

Dlaczego warto mieć pasję ?

Dlaczego warto mieć pasję? Życie bez pasji zabija- twierdzą niektórzy ludzie, niewątpliwie jest to prawdą, ale niekompletną. Jak się okazuje osoby, które kochają oddawać się konkretnym czynnościom, angażują się w coś bez opamiętania, również umierają. Jednakże nie należy mierzyć śmierci jednych i drugich tą samą miarą. Co prawda wszyscy w bliższej bądź dalszej przyszłości ulegniemy nieestetycznemu rozkładowi, któremu towarzyszyć będzie trupi odór, ale nie zapominajmy, że człowiek jest istotą dualną i w klatce zwanej ciałem, uwięziona jest jego dusza- niepowtarzalna, największa, niezniszczalna wartość we wszechświecie, która pozostawia piętno na kartach czasu, sercach przyszłych pokoleń i historii ludzkości. Zadbajmy o to, żeby nasze życie nie pozostawiło po sobie jedynie echa, ale żeby było wiecznie żywym głosem.
Powszechnie wiadomo, że jednostki pasjonujące się czymkolwiek to rzadkość w dzisiejszym, zmierzającym ku upadkowi świecie; to unikaty, które pomimo, iż stąpają po tej samej ziemi co my, żyją w swojej małej wielkiej rzeczywistości, której wyobraźnia przeciętnego zjadacza chleba nie jest w stanie pojąć. To piękne, że jest wśród nas grono osób, które potrafi odmówić sobie snu po to, żeby móc być szczęśliwym, realizując się w swojej pasji. Takie osoby właśnie, które odnalazły spełnienie w prostych czynnościach; osoby z pasją są obiektem zachwytu, są ludźmi, których się kocha. Pasja jest pokarmem dla duszy.
Z badań przeprowadzonych przez T. Buzana wynika, że bardzo silne emocjonalne zaangażowanie ( pasja), jest właściwe każdemu geniuszowi. Warto więc zastanowić się nad znalezieniem swojej ekscytującej, zdrowej obsesji, która pozwoli nam się określić i nas uszczęśliwi. Bądźmy wyjątkowi! Żyjąc z pasją, po odegraniu roli śmiertelnika, staniemy się nieśmiertelni.
XD

Strony:12»