Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
lut 24, 2012 - Pod basenem    No Comments

W poszukiwaniu bohaterów w ZSP nr 1

„W poszukiwaniu bohaterów” to tytuł książki Józefa Talera zaprezentowanej na spotkaniu, które odbyło się 26 styczniana dużej auli. Dzieło to przedstawia wspomnienia autora z okresu okupacji spędzonej w Rozwadowie, Lwowie i Rzeszowie.

 Józef Taler urodził się w 1923 roku w Rozwadowie. Tam też skończył szkołę podstawową i kontynuował naukę w gimnazjum w Nisku. W 1939 roku ojciec autora dowodził kompanią przeciwlotniczą broniącą Stalowej Woli, zaś on sam wraz z matką, ze względu na żydowskie pochodzenie, został wyrzucony przez Niemców do sowieckiej strefy okupacyjnej. W Lwowie rodzina przetrwala reżim komunistyczny i hitlerowskie getto. Przy pomocy polskiego ruchu oporu przedostali się do Rzeszowa, gdzie dotrwali do końca wojny. Po studiach medycznych w Polsce i Niemczech, autor wyemigrował do USA, gdzie praktykował jako lekarz rodzinny. Dziś mieszka w Annapolis. Działając aktywnie w żydowskich i polonijnych organizacjach emigracyjnych, wygłaszał prelekcje, głównie dla młodzieży, na temat holocaustu i II wojny światowej w Europie.  Józef Taler swoje wspomnienia przelał również na papier, wydając książki „In Search of Heroes” (1995) oraz „Polish Indians & Short Stories” (2006). Publikacja zaprezentowana w naszej szkole jest polskim przekładem pierwszej z nich. Jej tłumaczem jest Marek Wiatrowicz. Podczas spotkania zaprezentował on zgromadzonej publiczności sylwetkę autora, poprowadził krótką dyskusję oraz zapowiedział krótki film, na którym sam Józef Taler podziękował zgromadzonym za przybycie.  „Całość książki stanowią autorskie wspomnienia, zanotowane w sposób na tyle interesujący, że powinna ona zaciekawić zarówno osoby pamiętające tamte czasy, jak i młodego czytelnika pragnącego poszerzyć wiedzę o nich” – mówi Marek Wiatrowicz. Książka jest dostępna w księgarni Stańczyk oraz w sklepiku Muzeum Regionalnego.

Marta Widła

 

 

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!