Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
sty 14, 2012 - Pod basenem    No Comments

Wielkie BUM !

Krótka historia zespołów muzycznych w naszej szkole

„Kolejna pałeczka złamana! To nie zapałki” – śmieje się Paweł, a Adrian odpowiada tylko uśmiechem.

 Piosenki studenckie i era „Cegły”
Wszystko zaczęło się w latach 90., kiedy pan Janusz Bączkowski znalazł w swojej klasie kilku muzyków m.in. Jarka Motykę (gitara), Adama Miarę (gitara), Kasię Nowoblisą (skrzypce), Adama Andersa (gitara). Do nich doszli jeszcze saksofonista i perkusista. Jak wspomina pan Bączkowski, zawsze myślał o tym, by w szkole były zespoły muzyczne. – „Czasami potrzebny jest impuls i odwaga, by w szkole działo się coś ciekawego. Zespoły szkolne niestety rozpadają się, absolwenci zwykle grają amatorsko, przy ognisku, w rodzinnym gronie” – mówi.
Właśnie dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że tych zespołów było kilka. Pierwszy tworzył powyższy skład. Zespół grał piosenki studenckie, poezję śpiewaną, piosenkę turystyczną – wtedy bardzo modną i lubianą. Wzorował się na Wałach Jagiellońskich (Rudi Schubert), Wolnej Grupie Bukowina, Elżbiecie Adamiak, Andrzeju Poniedzielskim, Starym Dobrym Małżeństwie i innych tuzach ówczesnej kultury studenckiej.
Później, pod koniec lat 90. powstał zespół rockowo-metalowy. Jego liderem był również uczeń pana Bączkowskiego, znany w szkole pod ksywą „Cegła”. Działał krótko, ale intensywnie, wielu nauczycieli i uczniów dzięki niemu profilaktycznie odwiedziło laryngologa.
 Dostali Gęsie Pióro
Obecny zespół powstał 5-6 lat temu. W radiowęźle szkolnym działał wtedy Paweł Orenkiewicz – lider i dobry duch zespołu, uczeń szkoły muzycznej II stopnia w klasie fortepianu. Oprócz niego grało jeszcze trzech znakomitych trębaczy (Konrad Pisera gra dziś w orkiestrze MDK), przewinęło się wielu gitarzystów m.in.: Agata Warchoł (obecnie studentka AM Lublin na wydziale położnictwa), Paweł Myszka, Piotrek Urbanik, Damian Biszczak. Na pianinie zagrał później Dawid Kowalski. Pierwszym perkusistą zespołu był Konrad z „Budowlanki”. Początkowo grał na kongach, bongosach, później na perkusji. Ozdobą zespołu były znakomite i odważne wokalistki Kasia (o niezwykłych oczach) i Justyna z LO przy Staszica.

Wielkim sukcesem tego zespołu była oprawa muzyczna imprezy jubileuszu 70-lecia szkoły. Ponadto zwyciężyli w przeglądzie szkolnych zespołów muzycznych „O Gęsie Pióro”, a ich oprawa muzyczna imprez szkolnych pozostanie na długo w pamięci słuchaczy.
 Ostatnio byli „Kanaliami”
Jednak nie zapominajmy, że zespół istnieje nadal. Jego obecnym opiekunem jest pan Przemysław Sodomir, nasz szkolny psycholog. Zespół działa pod nazwą, której sama nie potrafię wymówić. Wiem jednak, że nie jest ona jedyna ;D. Podczas Aukcji Mikołajkowej zespół wystąpił jednak pod nazwą „Kanalia”.
Nowy skład tworzy trzech szalonych chłopaków: Paweł Rybak, znany również jako „Blacha”, gitarzysta oraz świetnie zapowiadający się lider mający niezłego „kopa” energii, jak niegdyś „Cegła”, Patryk Bednarz, również gitarzysta oraz Adrian Młynarski, początkujący perkusista. Jest to trójka o zupełnie innych charakterach, za to doskonale się uzupełniająca. Mają różne poglądy, ale jeden wspólny cel – muzykę. Graja to, co lubią, czyli punka, rocka, o czym sama miałam okazję się przekonać na próbach, które odbywają się w każdą środę po lekcjach, na których zawsze dzieje się bardzo dużo i towarzyszy temu ogromna nuta humoru, np. łamiące się zapałki, czyli pałeczki. Myślę, że wnoszą oni w mury naszej szkoły zupełnie coś nowego i nie raz nas zaskoczą.

 

Dominika Szoja

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!