Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
sty 10, 2012 - Pod basenem    No Comments

Świat Biologii

 Mak haka na raka

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Mam haka na raka”. Liderkami tego programu w naszej szkole są uczennice z klasy I d LO realizującej innowację zdrowotną: Paulina Kozioł, Katarzyna Zbydniowska, Anna Krawiec, Kamila Janiec.

W programie „Mam Haka na Raka” będziemy angażować uczniów naszej szkoły w stworzenie kampanii społecznej, promującej profilaktykę nowotworową. Naszym głównym zadaniem będzie propagowanie postaw prozdrowotnych w najbliższym otoczeniu. Dzięki realizowanym akcjom będziemy wpływać na nastawienie ludzi wobec chorób nowotworowych. Postaramy się zapobiegać chorobom poprzez odpowiednią profilaktykę.
W pierwszym etapie „Mam Haka na Raka” nasze uczennice zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat profilaktyki i leczenia nowotworów (w tym roku raka jelita grubego). Zdobytą wiedzę przekażą jak największej liczbie osób w środowisku lokalnym m.in. organizując wykłady, happeningi czy rozdając ulotki.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie naszej szkoły aktywnie włączą się do programu, a tym samym przyczynią się do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory.

Jaka będzie tegoroczna zima?

Zdaniem prof. Mirosława Miętusa, kierownika Katedry Meteorologii i Klimatologii Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego ostatnie dwie zimy były klasyfikowane jako chłodne. A ponieważ nigdy w Polsce nie mieliśmy z rzędu trzech chłodnych zim, ta sroga być nie powinna. Obserwujemy wzrost aktywności słońca, co także uprawdopodobnia tezę, że ta zima będzie cieplejsza niż ostatnie, twierdzi utytułowany synoptyk.
Jednak oswojony muflon z Boguszowa-Gorc zapowiada nadejście wyjątkowo srogiej zimy. Muflon o imieniu Filip jest ozdobą gospodarstwa Ryszarda Gnypa z Boguszowa-Gorc. W zamian za troskliwą opiekę zwierzę odpłaca swojemu gospodarzowi… przepowiadając nadejście srogiej lub łagodnej zimy.
– Kiedy zima ma być sroga Filip zaczyna jeść więcej niż zwykle i na przełomie września i października wyrasta mu grube futro – mówi Ryszard Gnyp. – Apetyt ostatnio Filipowi dopisuje, prawdopodobnie niebawem dostanie również grubszą sierść. To dla mnie wskazówka, że muszę kupić większą ilość opału.
Filip udziela wskazówek gospodarzowi od siedmiu lat i jeszcze się nie pomylił. Więc teraz sami rozważcie komu lepiej wierzyć: Kierownikowi Katedry Meteorologii czy obeznanemu w tych sprawach muflonowi Filipkowi:). A tym wszystkim, którzy z niecierpliwością oczekują zimy, życzymy jak największych opadów śniegu, bo jak mówi staropolskie przysłowie „Mroźny grudzień, wiele śniegu, żyzny roczek będzie w biegu”.

 

Zadania maturalne

Zadanie 1.

W komórkach organizmu człowieka pozyskiwanie energii może zachodzić w wyniku tlenowego lub beztlenowego (fermentacji mlekowej) rozkładu związków organicznych. Wśród niżej wymienionych elementów budowy ciała człowieka (od A do E) zaznacz tylko ten, w którym może zachodzić zarówno oddychanie tlenowe, jak i fermentacja mlekowa.
A. Mózg.
B. Mięsień szkieletowy.
C. Nerka.
D. Żołądek.
E. Serce.

Zadanie 2.

W organizmie człowieka glikogen występuje w dwóch różnych miejscach: w wątrobie i w mięśniach szkieletowych. Przedstaw rolę glikogenu występującego w mięśniach szkieletowych.

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!