Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
sty 9, 2012 - Pod basenem    No Comments

Co symbolizuje jemioła?

 Każdy uczący się biologii wie, że jemioła wcale nie kojarzy się z pięknem. Przeciwnie, jest to półpasożytniczy krzew, który żeruje na drzewach. Dlaczego więc to właśnie jemioła stała się jednym z symboli najpiękniejszego święta rodzinnego, jakim jest Boże Narodzenie?

Gałązka jemioły już na dobre zadomowiła się w tradycji bożonarodzeniowej. Co konkretnie symbolizuje gałązka jemioły? Wielu kojarzy się ona wyłącznie ze świąteczną magią pocałunków.
Trochę historii
Zwyczaj zawieszania gałązek jemioły podczas świąt wywodzi się z Anglii, gdzie najprawdopodobniej zaczął obowiązywać około XVII wieku. Jednak wierzy się, że źródło tego obyczaju jest znacznie starsze, przypuszczalnie Anglicy zaczerpnęli pomysł od Celtów, którzy niegdyś zamieszkiwali tereny Brytanii. Oni to też, jak twierdzą historycy, używali naparu z jemioły jako odtrutki, wierzyli również, że magiczna moc tego krzewu jest w stanie obronić ich przed demonami i innymi złymi mocami.

XVII-wieczni Anglicy zapoczątkowali również tradycję całowania się pod jemiołą, która to obecnie jest tak popularna na całym świecie, a zwłaszcza w USA. Zgodnie z obyczajem mężczyzna po każdym pocałunku pod gałązką, miał zrywać jeden z owoców jemioły. Jeżeli udało mu się zerwać również i ostatni owoc, oznaczało to, że otrzyma dar płodności. Najprawdopodobniej wiara w magiczną moc jemioły wiązała się ze specyficznym, lepkim sokiem z jej owoców, który brano za boskie nasienie.

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!