Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
mar 19, 2014 - Pod basenem    No Comments

Witanie wiosny

 Już niebawem nadejdzie, przez wielu ludzi wyczekiwany – pierwszy dzień wiosny. Pora roku, w której przyroda budzi się do życia: słońce rozbudza nas każdego dnia; zaczyna otaczać nas piękna zieleń; ptaki wyśpiewują wesołe melodie. Dni powoli stają się dłuższe, a my mamy więcej energii do nauki i zabawy.
Z witaniem wiosny 21 marca, wiąże się wiele obrządków i tradycyjnych czynności, które różnią się od siebie na całym świecie. U nas, w Polsce, najbardziej popularne i powszechnie znane jest topienie Marzanny. Ten zwyczaj narodził się w XV wieku i obchodzono go najczęściej w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Marzanna, na Śląsku nazywana także między innymi – Moreną, a na Podhalu i w Wielkopolsce – Śmiertką, symbolizowała przede wszystkim śmierć i choroby, a jej topienie miało odgonić wszelkie nieszczęścia i przywołać wiosnę. Kukła była doprowadzana do każdego domu w okolicy, co miało wypędzić z nich zło. Towarzyszyła temu pieśń, a następnie rytualne niszczenie kukły. Topienie jej wiąże się, również obecnie, z wieloma przesądami: „nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku.”
Jednym z najradośniejszych i najbardziej kolorowych świąt jest Holi – obchodzone w Indiach, na przełomie lutego i marca. Nazywany jest też Festiwalem Kolorów, rozprzestrzenił się po całym świecie i spotykany jest także w Polsce. Elementem tego zwyczaju jest obsypywanie się kolorowymi proszkami, co symbolizuje pożegnanie zimy i przywitanie ciepłej wiosny. Towarzyszą temu tańce, śpiewy oraz wiele zabawy i radości.
Innym ciekawym zwyczajem witania wiosny jest tzw. święto Baby Marty obchodzone w Bułgarii.
1 marca Bułgarzy obdarowują się białymi i czerwonymi amuletami, tzw. „martenicami”, które symbolizują czystość duszy oraz życie i zdrowie. Mogą to być laleczki lub wstążki, które mają za zadanie „odpędzić” złośliwą Babę Martę, czyli przedłużającą się zimę, a powitać nadchodzącą wiosnę. Martenice sięgają tradycją 681 roku, kiedy powstało państwo bułgarskie.
Przeglądając historie różnych zakątków świata można natrafić na wiele ciekawych tradycji, również tych związanych z nadejściem wiosny. Nic dziwnego, że wiosnę wita się tak hucznie – symbolizuje ona początek nowego życia, a cieplejsza pogoda sprawia, że mamy lepszy nastrój.
Małgorzata Kułaga, II c
źródła: internet oraz książka Barbary Ogrodowskiej pt. „Krągły rok”

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!