Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
mar 26, 2015 - Pod basenem    No Comments

Trzy pytania do…

 W marcowym wydaniu Sikorskiego przeprowadziliśmy wywiad ze świetnym nauczycielem od geografii, a mianowicie panem Robertem Sołtysem :)

1.Jako nauczyciel geografii, na pewno ma pan różnorodne pasje w swoim życiu, jakie one są?
Moją pasją od czasów studiów, które zaczynałem nad morzem jest żeglarstwo, a pasja ta zaczęła sie od przeczytania książki „Samotny rejs Opty” Leonida Teligi o rejsie dookoła świata. Książkę tę przeczytałem chyba z tęsknoty za morzem, bo juz wtedy studiowałem w Krakowie. Moją nieco zapomnianą pasją, a właściwie pasją, na którą nie mam czasu ani zaplecza, jest klasyczna fotografia czarno-biała, wywoływanie kliszy, potem odbitki etc. Ostatnio zainteresowałem sie łącznością radiową i bieganiem. To naprawdę imponujące, że słyszy cię ktoś np. w Indonezji, z radia i kawałka anteny o długości 5 metrów i możesz od niego usłyszeć „thank you very much, my friend”. Wtedy kończy się polityka, kończą się podziały i zauważasz, że świat bez uprzedzeń jest dużo milszy. A bieganie zaczęło się dla zdrowia, żeby schudnąć, a wciągnęło bardziej i daje wiele satysfakcji. Po 10 km myślisz sobie jest „super” i tak samo się czujesz. A za chwile kombinujesz jak zrobić to szybciej lub jak przebiec więcej :) . Jak widać nie mam jakichś bardzo emocjonujących i topowych pasji, ale dają mi one wiele satysfakcji i chyba głownie o to w tym chodzi, żeby znaleźć zadowolenie z samego siebie. Zawsze wszystkim młodym ludziom powtarzam, że najpierw trzeba się czuć dobrze z sobą samym, a dopiero później z kimś innym. Czasami pytam kogoś w szkole co robi poza nią, a on odpowiada że nic. Takim ludziom mówię, wyjdźcie poza swoją klatkę, poza swój codzienny schemat, otwórzcie szeroko oczy, a na pewno znajdzie się coś, co się wam spodoba, zajmie czas i pozwoli poczuć satysfakcje ze swoich dokonań.

2. Dlaczego akurat geografia? Czy zawsze pan się nią interesował?
W podstawówce nauczyciel od WF wciągnął mnie w wyjazdy w góry (góry tez były moją pasja), to chyba dało podstawę do zainteresowania się geografią. Później była szkoła średnia w której bylem chyba najgłupszy w moim życiu i decyzja co dalej. Usiadłem w bibliotece i zacząłem przeglądać informator na studia, natrafiłem na geografie i stwierdziłem to może być fajne, do tego było gdzieś nad morzem pomyślałem „świetnie”. Te studia spełniły moje oczekiwania. Trzeba nadmienić że z uporem poszedłem na geografie nauczycielską chociaż mogłem iść na turystykę i dalej już w Krakowie kończyłem Studium Pedagogiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie wykładowcy z UJ a także dawnej Akademii Pedagogicznej dodali mi skrzydeł do pracy w szkole. To nie łatwa praca ale ona także daje mi dużo satysfakcji i jest tez w pewnym sensie moja pasją.

3. Za ponad miesiąc, a dokładnie 13 maja, niektórych maturzystów czeka egzamin z geografii. Z pewnością są uczniowie, którzy dopiero teraz mają w planach powtórki z poprzednich lat, czy jest jakiś sposób na szybkie przypomnienie sobie informacji?
Ja myślę, że jakbym miał miesiąc to bym sobie kupił vademecum z geografii i bym je czytał, czytał i czytał. Czego bym nie rozumiał, to bym się zapytał nauczyciela.W międzyczasie, miedzy jednym czytaniem a drugim, bo na trzecie nie wystarczy czasu, rozwiązywałbym poprzednie matury. Jest tylko jedno ale – trzeba chcieć i trzeba mieć ten miesiąc dla geografii, bo znając życie nie możemy zapominać, że są też inne przedmioty. I żeby była jasność, miesiąc na dobry wynik to przynajmniej o 11 miesięcy za mało. Przytoczę tu jeszcze jedno wspomnienie. Sam w szkole średniej się nie uczyłem, czego żałuje, po niej nie dostałem się w pierwszym roku na studia, później uparłem się i codziennie uczyłem się geografii i w drugim roku egzamin wstępny (bo wtedy takie były) zdałem na +4. Z tego płynie wniosek, że prawie wszystko w życiu da się zrobić, trzeba tylko chcieć, a ograniczenia są tylko w naszej głowie. Korzystając z okazji życzę wszystkim maturzystom tegorocznym i przyszłym jak najlepszych wyników na maturze.

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!